Poradniki

ksiazka1[1] Polecam artykuł – do przemyślenia dla nas wszystkich:) http://mamdziecko.interia.pl/raporty/raport-powiedz-tak/sg/news-pozwol-mu-dzialac-czyli-jak-wychowac-samodzielne-dziecko,nId,2155238 ksiazka1[1] Prezentacja „Gotowość szkolna dziecka” Gotowość szkolna dziecka ksiazka1[1] Prezentacja „Mojego dziecka nigdy to nie spotka” Mojemu dziecko nigdy to się nie zdarzy ksiazka1[1] ULOTKA INFORMACYJNA DLA RODZICÓW Owsica u dzieci.

  1. Skąd się biorą owsiki? Owsica u dzieci zdarza się dość często. Owsiki wywołujące chorobę przenoszą się bardzo łatwo. Wystarczy jedna osoba zarażona tym nicieniem, niemyte ręce, nieopłukane warzywa lub cukierek wyjmowany z buzi palcami, by owsiki zadomowiły się w nowym organizmie. Zagnieżdżają się one w jelicie grubym człowieka do którego dostają się drogą pokarmową. (Jaja owsików mogą się znaleźć także w kurzu, w powietrzu pomieszczeń klimatyzowanych – wtedy zakażamy się drogą oddechową). Podjadają to, co się w jelitach przesuwa, a główne zajęcie owsików to mnożenie się cały czas bez przerwy. Królują samice owsika, które żyją około 4 tygodni. Samce umierają natychmiast po spełnieniu obowiązku prokreacyjnego. Samice, kiedy ich żywiciel głęboko zaśnie, wypełzają przez odbyt i tam w fałdach skóry składają jajeczka. Już po czterech godzinach nowa armia owsików jest gotowa.

Do najczęstszych zakażeń owsikami dochodzi w dużych skupiskach dzieci. Owsiki to pasożyty typowo ludzkie. Bytują w jelicie grubym. Rozmnażają się bardzo łatwo i szybko, dlatego są bardzo zaraźliwe. Owsica, którą wywołują owsiki jest typową chorobą brudnych rąk, atakującą głównie dzieci.

  1. Jak rozpoznać czy dziecko ma owsiki? Objawy owsicy są charakterystyczne. Dziecko jest niespokojne, nerwowe, rozdrażnione, może być osłabione, blade, najczęściej gorzej śpi, nie ma apetytu, często sięga do pupy i drapie się, skarży się na ból brzucha, nudności. Świąd bywa tak dokuczliwy, że dziecko, drapiąc się uporczywie, robi zadrapania i ranki na pośladkach. Niektóre dzieci zaczynają się moczyć w nocy.
  2. Leczenie owsicy. Najskuteczniejszą terapią owsicy jest zastosowanie przepisanych przez lekarza leków przeciwpasożytniczych. Zazwyczaj jest to środek podawany jednorazowo. Jego dawkę powtarza się po dwóch tygodniach, a czasem jeszcze po kolejnych 14 dniach. Lek jest skuteczny tylko w przypadku dorosłych osobników owsików, dlatego kurację trzeba powtarzać, by unieszkodliwić pasożyty, które w momencie podania pierwszej dawki były jajami. Terapię farmakologiczną można wspomagać „rodzinnymi” sposobami, a więc podawaniem dziecku do jedzenia pestek z dyni oraz, spróbować zachęć do wypicia soku z kiszonych ogórków. Terapii przeciw owsikom powinni się poddać wszyscy domownicy, bo pasożyt jest niezwykle zaraźliwy. Trzeba bardzo często lub nawet codziennie zmieniać i prać pościel oraz ręczniki.

Oraz przede wszystkim nie zapomnieć o bardzo częstym myciu rąk ! Higiena podczas leczenia owsicy

  • Bieliznę osobistą zmieniamy codziennie
  • Na noc zakładamy dziecku obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie
  • Nocną bieliznę codziennie gotujemy
  • Ręczniki i ścierki kuchenne, co dzień gotujemy i prasujemy
  • Meble i podłogę wycieramy dokładnie na mokro; a po każdym sprzątaniu gotujemy ścierkę.

Opracowała: Marta Anna Wasilczuk (na podstawie źródeł internetowych)

Dodaj komentarz